Follow by Email

Monday, November 17, 2014

Amsterdamas. Dviračiai dviračiai dviračiai

Jau daugiau nei dvi savaites gyvenu Amsterdame. Sakoma, kad šiame mieste dviračių yra daugiau nei žmonių ir automobilių. Ir aš tuo visai tikiu. Čia miesto centre sunku būtų rasti stulpą ar tvorą neparemtą dviračiu. Visame mieste yra nutiesti dviračių takai, įrengti dviračių šviesoforai. Čia dažnai prie perėjos sustoja daugiau dviračių, nei automobilių. Čia niekam nėra įdomu, kaip atrodo ir kokio modelio yra tavo dviratis. Daugelis važinėja su senais, surūdijusiais, barškančiais dviračiais. Svarbu sėdynė, vairas du ratai ir pirmyn! Amsterdame
dviračiais važinėja tiek jauni, tiek seni. Dauguma dviračio priekyje turi prisitaisę krepšį, į kurį patogiai gali pasidėti rankinę, pirkinių maišus ar šunį. Tie, kas turi vaikų, dviračio priekyje arba gale prisitvirtina vaiko kėdutę, turitys du vaikus, gali nusipirkti specialų dviratį su didele atvira dėže priekyje, kurioje gali sutilpti du, o gal ir daugiau vaikų.

Aš irgi jau pirmomis dienomis už 50 eurų įsigijau visai neprašmatnų, parūdijusį iš dalių surinktą dviratį. Ir dabar net negaliu įsivaizduoti savo gyvenimo be jo! Kasdien važinėjuosi sau po miestą laiminga ir vargo nematau. :) Amsterdamas yra be galo saugus miestas, tačiau dviratį čia reikia saugoti. Juos labai vagia. Dauguma dviračius prirakina ne viena, o dvejomis spynomis. Be to, svarbu įsidėmėti, kurioje konkrečiai vietoje jį palikai. Kaip jau minėjau, dviračių čia ant kiekvienos pakampės! Jei jau Maximos aikštelėje psiklystama ieškant automobilio, tai čia situacija dar sudėtingesnė.

Kodėl Lietuvoje dviračiai nėra tokie populiarūs? Oras Lietuvoje dviračiui yra tinkamas nuo balandžio iki lapkričio mėnesio. Kodėl Vilniuje nėra tiesiama daugiau dviračių takų, o vietoje to plečiamos gatvės ir svaičiojama apie metro ar tramvajų? Lietuvoje kažkodėl dviratis yra nuvertinamas, tarsi tai yra vargšų transporto priemonė. Tačiau tai yra  gryniausia nesąmonė! Turint dviratį nereikia stovėti stotelėje ir laukti autobuso, nereikia mokėti už vienkartinį bilietą, niekas nemindžioja ant kojų, nereikia stovėti kamščiuose, nereikia mokėti už kurą, automobilio draudimą, parkavimą, taksi. Dviratis padeda sutaupyti laiko. Dviratis suteikia laisvę! Su dviračiu nukeliauji ne tik iš taško A į tašką B, bet kartu ir pasportuoji.

Džiaugiuosi, jog esu mieste, kuriame karaliauja ponas dviratis. Mėgstu juo skrieti senamiesčio gatvėmis, dainuoti visokias nesąmones ir žiūrėti kaip verda gyvenimas. Oh yeah, difficult roads often leads to beautiful destinations. :)