Follow by Email

Wednesday, December 11, 2013

Išvažiuoti į Kanadą: kaip, kur ir už kiek


Kartas nuo karto sulaukiu klausimų, tokių kaip "Tai kaip tu ten išvažiavai į tą Kanadą", "Kaip gavai vizą?" ir t.t. Kadangi laikas - pinigai, pabandysiu atsakyti į visus klausimus čia. Taip bus paprasčiau visiems. ;)

Kaip išvažiavau į Kanadą?
Pagal programą "Working holidays". Plačiau apie tai, kas tai per programa, galima paskaityti čia:
http://www.cic.gc.ca/english/work/iec/index.asp?country=uk

Kreipiausi į agentūrą "Jaunimo kelionės". Agentūrai sumokėjau 150 Lt. Agentūra padėjo susitvarkyti visus dokumentus, pasakė kur, ką, kaip ir kada daryti, kur eiti. Tiesiog padėjo susiorientuoti. Ir šiaip naudingų patarimų gavau. Agentūroj dirba mergina, kuri pati metams buvo išvažiavusi pagal tą pačią programą į Kanadą. Naudinga gauti informaciją iš žmogaus, kuris visa tai perėjo. Nė kiek negaila išleistų pinigų. 
Žinoma, viską galima tvarkytis pačiam ir sutaupyti 150 Lt.

Ar lengva gauti vizą?
Vizos gauti pagal šią programą neįmanoma. Ši programa suteikia tik leidimą metams gyventi ir dirbti Kanadoje. Lietuvai pagal šią programą metams skiriama 200 leidimų. 2013 metais leidimų neliko per maždaug 12 valandų. Programa labai išpopuliarėjo. Tai, manau, 2014 metais vietų neliks per 2-3 val. Taip kad, nežinau, kaip atsakyti į šitą klausimą. Kas pirmesnis - tas gudresnis. Jei nepražiobsai laimės valandos - tai lengva, jei pražiobsai - sunku.

Kiek reikia turėti pinigų, jei nori susiruošti ir išvažiuoti pagal šitą programą į Kanadą?
Reikia apie 10 000 Lt. Į šią sumą įskaičiuotas lėktuvo bilietas, sveikatos draudimo mokestis, kiti mokesčiai, bei pradinė suma reikalinga pragyvenimui atvykus į Vankuverį.

Ar lengva rasti darbą Kanadoj?
Paprastą darbą tokį kaip pardavėjos ar padavėjos rasti lengva, geresnį sunku. Tai natūralu. Juk nekalbam taip pat laisvai ir be akcento angliškai kaip kanadiečiai ir neturim kanadietiško aukštojo išsilavinimo. Nesam nuolatiniai gyventojai ir turim tik trumpalaikį leidimą gyventi ir dirbti Kanadoje, kuris galioja tik metus. Konkurencija didelė. Niekas nelaukia išskėstom rankom. Turi kabintis nagais ir ragais.
Aš paprastus 4 darbus radau per 2 savaites. Pradžioj nuo ryto iki vakaro siuntinėjau cv. Nesisekė. Atsibodo. Buvo gražus oras. Nesinorėjo ištisas paras sėdėti namie prie kompiuterio. Nusprendžiau nešti cv tiesiai į tas vietas, kur norėčiau ir galėčiau dirbti. Per keletą dienų taip susiradau du darbus, į kitas dvi vietas įsidarbinau per pažįstamus. O dar sako, kad Lietuva - giminių kraštas...
Bet iš tikro tas dvi savaites tikrai dirbau, kad rasčiau darbą. Taip kad, sunku pasakyti, ar sunku rasti darbą ar ne. Jei nesi tinginys - lengva, jei esi - sunku.

Ar susišneki angiškai?
Vankuveris - imigrantų miestas. Čia kas antras nekalba laisvai angliškai. Gal kiek hiperbolizuoju, bet kažkas panašaus. Taip kad susikalbėti susikalbu. Pražioje buvo sunkiau, nes nebuvau pratusi kalbėti angliškai. Bet kadangi dirbu su bendraamžiais kanadiečiais ir šiaip visokiais imigrantais, sparčiai lavinu savo anglų kalbą. Namie taip pat kalbu tik angliškai. Labai džiaugiuosi, kad visi toleruoja mano klaidas. Darbe turiu nuolat kalbėti, klausyti, suprasti. Noriu - nenoriu, moku - nemoku, turiu kalbėti. Ir kalbu. Kartais nusikalbu, bet vis tiek kalbu. :) Ir tai veikia. Tiek aplinkiniai, tiek pati jaučiu, kad patobulėjau. Iš tikro kartais būna sunku  kalbėti lietuviškai. Vietoj  "bet" pasisako visokie "because"... Bet tai natūralu, juk lietuviškai bendrauju kokį kartą per savaitę. Na, nebent su savim dažniau pasišneku. :D

Ar sunku rasti kur gyventi ir kiek kainuoja?
Nėra labai sunku rasti kur gyventi. Vėlgi priklauso nuo to, ko ieškai. Dažniausiai visi imigrantai gyvena centre arba aplink centrą. Taip patogiau. Nereikia gaišti laiko ir pinigų transportui, centre gyvena dauguma draugų, centre verda gyvenimas. Taigi centre išsinuomoti vieno kambario butą  (1 miegamasis + svetainė sujungta su virtuve) su mokesčiais už komunalines paslaugas kainuoja apie 1300 dol. Suma nemaža, todėl dažniausiai visi nuomojasi ne visą butą, o vieną kambarį. Centre įmanoma rasti normalų kambarį už 600 dol.
Aš gyvenu vienoje geriausių vietų Vankuverio centre. Šalia yra parkas, paplūdimys, graži, sutvarkyta  aplinka, laksto voverytės, rytais girdžiu kaip klykia žuvėdros. Kaip kurorte.  :))

Ar lengva susirasti draugų?
Taip. Man lengva. Nes čia daug tokių kaip aš, kurie neseniai atvyko į Vankuverį kupini noro pažinti, bedrauti, gerai praleisti laiką.  Bet vėlgi, priklauso nuo žmogaus ir nuo to, kur dirbi. Mano visi nauji draugai yra mano bendradarbiai. Jei dirbčiau viena kokioj būdelėj, gal ir jausčiaučiausi vieniša, verkčiau "tapkę" apsikabinus. :))

 Ką daryti, jei noriu Kanadoje po metų pasilikti ilgiau?

Pagal tą pačia programą pasilikti ilgiau neįmanoma, tačiau yra kitų programų, pagal kurias galima bandyti gauti vizą dar metams ar ilgesniam laikui.

Taigi viskas paprasta, o kartu ir sunku. Priklauso nuo to, kaip pažiūrėsi. Tačiau tik viena galiu pasakyti: ši avantiūra - ne tinginiams. :) Good luck.

P.S. O Vankuveryje jau prasidėjo slidinėjimo sezonas!!! :)))